LED’ler neden çalışmıyor?

Eski ampullerde polariteye saygı gereksizdi. Çünkü dirençler olarak faz ve nötr ters olsa bile çalışırlar. Tüm E27 ve E14 duylar, uluslararası normatif düzeyde arka merkezi kontağa ve dişli kısımda nötre bağlanır. Polarite ters bağlanarak bağlanan LED’ler ilk başta çalışabilir ancak zamanla zarar görecektir.

Eski lambalara kıyasla daha az ısı üretmelerine rağmen, daha sıkı termal sınırlara ve ısıyı dağıtma ihtiyacına sahiptirler. Bu nedenle, yeterli havalandırmanın olmadığı ortamlara çok az dayanabilirler. Kurulum ortamının değerlendirilmesi farkındalıkla yapılmalıdır.

Yüksek güçlü LED lambaların yeterli bir ısı emiciye ihtiyacı vardır.

Bu zayıf dayanıklı titreşimler, sabit titreşimler veya diğer titreşimli destekler üreten kapılara veya kapılara monte edilmemelidir.

Elektronik yapıları gereği, genellikle eski olan elektrik tesisatlarından kaynaklanan küçük sorunlar olabilir. Ancak bunlar fazla zorlanmadan çözülebilir. Örneğin, ilk açıldığında LED’ler yanıp sönebilir. Veya kapattıktan sonra sabit bir ışık. Bildiğiniz gibi, bir lamba elektrik olmadan yanamaz, bu yüzden mevcut geçişin nerede olduğunu anlamaya çalışmalıyız.

Yapılması gereken bazı kontroller

Anahtarda bunu kontrol edin. Akım devresi fazda bozuk. Ters polarite (faz yerine nötr) en yaygın hatadır. Bazen çift ateşlemeyi yapmak için bir çift saptırıcınız (anahtarlarınız) vardır. Bazı durumlarda, polarite inversiyonları için LED lambanın besleme anormallikleri olabilir.

Fazı yöneten anahtarın veya saptırıcının pilot lambası olmadığını kontrol edin. Minimum enerji geçişine yol açabilir.

Yanıp sönecek ve LED ampullere zarar vereceklerinden transformatör veya balast olmadığını kontrol edin.

Lamba tutucuların iyi durumda olduğunu kontrol edin.

Üretici tarafından talep edildiğinde polarizasyona uyun.

Eğer yoksa, elektrik sisteminizi yüksek hassasiyetli artık akım cihazı ile donatın. Sisteminiz aşırı gerilimlerden etkileniyorsa, bir aşırı gerilim koruyucu (SPD) ile koruyun.

İletilen veya indüklenen elektromanyetik parazit güç hatlarına iletilebilir ve LED’e zarar verebilir (örn. yıldırım).

Yukarıda listelenen noktalar elektriksel bozulmalarla ilgilidir, ancak bir de kimyasal-fiziksel olan vardır. LED lambalar fosfor ile işlenir. Bir ışığa, kapatıldıktan sonra belirli bir elektrik yükünü muhafaza etmesi ve hafif bir lüminesans üretmesi için fazladan bir miktarda fosfor verilmiş olabilir. Ancak bu fenomen kısa sürede kaybolur ve aralıklı değil sürekli bir ışık olur.

Kaçınılması gerekenler

Elektrik kablolarını her zaman sadece elektrik bandıyla bağlamaktan kaçının çünkü bunlar kabloları bir arada tutmazlar ve hava ve zaman kabloları gevşetebilir ve LED lambaları kısa devre yaptırabilir. Mümkünse kapaklar, mamutlar, kalay lehimleme veya kabloları çevre türüne uygun koruma derecesine sahip özel kutularda sıkıca ve iyi temas halinde tutan diğer konektörleri kullanın. Bakır filamentlerin diğer kablolarla temas etmemesine dikkat edin.

LED’lerin ısı dağılımına izin vermeyen veya sınırlamayan kapalı tavan lambalarına yerleştirilmesi LED’lerin aşırı ısınmasına neden olur. Optimum çalışma sıcaklığının LED’lerin ömrünü garanti ettiğini unutmayın. LED’ler 25 °C ortam sıcaklığı ve 45 °C çalışma sıcaklığı ile uzun ömürlüdür. LED’ler uzun ömürlüdür. Yine de, hava sirkülasyonunun olmaması, çipin sıcaklığını tehlikeli değerlere (85 °C’nin üzerinde) yükseltebilir ve ona geri dönülemez şekilde zarar verebilir. Bu nedenle, zaten korunan ortamlarda IP65 gibi yüksek koruma derecesine sahip lambaları kullanmaktan kaçının. Bir IP20 çok daha iyi dağılır.

Bazı insanlar, gerektiğinde prize takılacak fişlerle özel olarak yapılmış şebeke bağlantılarına sahiptir. Bundan tamamen kaçınılmalıdır, çünkü polarizasyona saygı duyarak kutupları hızla tersine çevirir ve armatürleri mahveder. Fişle çalışmak üzere fabrikada ayarlanmamışsa, her zaman sabit bir anahtar kullanın!

LED çiplerini yakan çok güçlü dalgalanmalar ve düşük voltajlar ürettikleri için akım jeneratörlerini kullanmaktan kaçınır mısınız? Elektrik kesildiğinde veya mevcut olmadığında aydınlatmanız gerekiyorsa, bir pil ve invertör güç kaynağı kullanın.

Daha karmaşık durumlar

Transformatörlü ve balastlı lamba tutucular, LED’lerin hızlı yanıp sönmesini sağlar ve ömürlerini kısaltır. LED’ler, LED sürücüleriyle birlikte kullanılmalıdır. LED lambaların değiştirilmesi durumunda, bu değişiklikler için daima uzman teknisyenler kullanın.

Piyasada iki kategoride LED vardır: açık/kapalı ve kısılabilir. İkincisi, LED ampul tipi için tasarlanmış faz kesimli özel dimmerlere ihtiyaç duyar. Piyasada her bir LED ampul için test edilmiş ve onaylanmış yüzlerce farklı dimmer bulunmaktadır. Her LED üreticisi, ürünleri için test edilmiş ve onaylanmış bir dimmer listesi sağlar. Daima uzman teknisyenler kullanın.

Ev otomasyon ağlarında dimmerler. Evim, KNX, Dali, casaba, blue diş ve ZigBee gibi. Ev otomasyon ağlarında sadece elektronik uzmanlarını kullanın.

LED şeritler için, şerit sistemini oluşturmak ve yerleştirmek için özel elektronikler, aydınlatma teknolojisi ve mekanik beceriler gereklidir.

Son muhakemeler

Gördüğümüz gibi hem loş ışıkta hem de yanıp sönme durumunda LED ampulün değiştirilmesi gerekmeyebilir.

Teknik yardım sağlayabilecek deneyimli ve kalifiye personel ile iletişime geçmek.

Mümkün olan her yerde (örneğin, yeni inşaat), LED aydınlatmaya ayrılmış, elektrik panosundan beri (sistemin geri kalanından ayrı) bir hat. Başlangıçta önemli miktarda girişe ve ilgili akım bozulmalarına neden olan herhangi bir ekipmanı bağlamaktan kaçının. Aydınlatma sisteminin absorpsiyon kapasitesine göre kalibre edilmiş, çok yüksek hassasiyete sahip bir diferansiyel manyeto-termal anahtar ile koruyun.

İncelenen bazı problemler, asgari düzeyde teknik bilgiye sahip kişilerin erişebileceği niteliktedir ve çözülmesi oldukça kolay olacaktır. Böyle bir bilgiye sahip olmayan diğerleri için her zaman uygun becerilere sahip bir teknisyene başvurmalıdır.

Bazı SSS

Merhaba arkadaşlar, elimde bir LED şerit RGB var. Aniden, beyaz ve mavi ışıklar artık çalışmıyor. Sadece ilk dört ışık yanıyor, kırmızı ve yeşil ise mükemmel çalışıyor. Bu sorunu çözmenin bir yolu var mı?

Sadece 4 LED’in sizin için çalıştığını ve diğerlerinin kapalı kaldığını mı söylüyorsunuz? Ve bu 4’ünden sadece kırmızı ve yeşil renkler mi çalışıyor? Mavi çizgiyi atlamış olmalısınız ve sonuç olarak beyaz çalışmıyor (çünkü üç renge de ihtiyacı var). Belki bu sorun şeridin geri kalanını kesintiye uğratmıştır.

Bence yapılacak tek şey şeridi değiştirmek. Çünkü, tüm şeridi çalıştırmak için yeterli akım vermeyen transformatör değilse (ki şüpheliyim çünkü hafif bir akım verse bile, tüm LED’leri loş veya tamamen yanmış olurdunuz), tek sorun şudur: şeridin içindeki kablolar yırtılmış ve değiştirilmesi gerekiyor.

RGB çipleri sadece bir nedenden dolayı tamir edilemez … devre seviyesindeki konformasyonları üzerlerine müdahaleye izin vermez. LED’in kendi içindeki yongaların boyutu için fiziksel olarak mümkün değildir.

Resimde, çipin led’inin morfolojisini vurguladım, kırmızı, yeşil ve mavi, bu isimlendirmeden türeyen RGB, birlikte diğer tüm renk tonlarını oluşturan İngilizce’deki üç renktir.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Ena Leung

Ena Leung

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + ten =

On Key

Related Posts

en English
X

The Newest & Hottest Products In 2022

All your answers are in SANPU’s monthly report, 2022

We picked up the most popular items from 1,000+ items of our clients, to help you find the wining product.

Ask For A Quick Quote

We will contact you within 1 working day, please pay attention to the email with the suffix “@smpspower.com”.