LED Power supply

Jak zasilić taśmę LED?

Taśmy LED pozwalają szybko i efektywnie wykorzystać poręczność technologii LED.

Zazwyczaj sprzedawane są w rolkach po 5 metrów i składają się z modułów o długości 3, 5 lub 10 centymetrów.

Normalne napięcie taśm LED to 12 lub 24 V (w zależności od wybranego modelu). Przy różnych połączeniach należy zwrócić uwagę na polaryzację prądu.

Ponieważ diody LED to diody przepuszczające prąd tylko w jednym „kierunku”, warto zwrócić uwagę na przewód ujemny (najczęściej czarny lub brązowy) oraz przewód dodatni (zazwyczaj czerwony lub niebieski). Wszelkie usterki w połączeniu między zasilaczem a taśmą LED mogą wpłynąć na jego żywotność i wydajność. Wynika to z małej zdolności do podtrzymania napięcia wstecznego, gdy prąd płynie z polaryzacją przeciwną do normalnej pracy.

Jak wybrać odpowiednią taśmę LED?

Ilość diod LED na mierniku bezpośrednio wpływa na jasność dostarczaną przez paski LED i ich zużycie. W zależności od pożądanego celu oświetleniowego będziesz musiał użyć jednego rodzaju listwy lub innego. Następnie pokażemy zasadę prawidłowego doboru paska, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, w zależności od posiadanych przez niego diod/miernika.

– 30 diod LED/metr: oświetlenie osobiste. Służy do przyciemniania wybranych elementów.

– 60 diod/metr: używane do standardowego oświetlenia. Stosowany do integracji w gzymsy, kraty.

– 120 LED/metr: Do wysokich wymagań oświetleniowych. Są szeroko stosowane do oznakowania, oświetlenia zewnętrznego.

Rodzaje taśm w zależności od rodzaju diod LED

Aby omówić nieco więcej chipów używanych przez taśmy LED, wyjaśnimy bardziej szczegółowo najpopularniejsze chipy na rynku i ich główne zastosowania.

– SMD Strip 3528/2835 Ten chip jest używany do taśm o niskim poborze mocy i niskim zużyciu energii. Ponieważ charakteryzują się niskim zużyciem, zwykle stosuje się je w instalacjach, w których potrzebne jest światło dekoracyjne. Są to paski jednokolorowe i najtańsza opcja.

– Taśmy SMD 5050 Ten rodzaj taśm LED ma większe zużycie i zapewnia większą moc niż 3528 SMD. Stosuje się je do instalacji, w których wymagania oświetleniowe są wyższe niż w przypadku oświetlenia czysto profesjonalnego. Są to paski monochromatyczne i wielokolorowe (RGB).

– Listwy 3014 SMD Ten rodzaj listew stosuje się częściej, gdy ich przeznaczenie jest dekoracyjne. Posiadają większą gęstość diod LED na pasku, dzięki czemu zapewniane przez nie oświetlenie jest bardzo intensywne i ciągłe. Są to listwy o niskim poborze mocy, ale o wyjątkowym strumieniu świetlnym.

– Paski SMD 5630: Ten rodzaj paska zapewnia większą ilość światła przy takim samym zużyciu jak paski SMD 5050. Ten rodzaj listwy stosuje się w instalacjach, w których wymagana jest duża moc światła. Listwy te są monochromatyczne i znajdują zastosowanie w profesjonalnych obiektach, gdzie potrzebna jest duża moc.

Montaż taśm LED

Najczęściej stosowane diody LED w paskach

Taśmy LED to taśmy, które z jednej strony posiadają warstwę klejącą do montażu, a z drugiej podkładki podłączeniowe, szynoprzewody, rezystory i diody LED.

„Sercem” listwy jest światło LED do montażu powierzchniowego (SMD), które bezpośrednio wpływa na wydajność całej listwy.

Nie wszystkie paski są takie same: na rynku można znaleźć paski, które są oparte na przestarzałych diodach LED, a zatem mają znacznie niższą jasność niż te oparte na nowszych diodach LED; Oto lista najczęściej używanych obecnie diod LED:

Zazwyczaj rodzaj zastosowanej diody LED jest wskazany na opakowaniu lub przez sprzedawcę (nawet online), ale można wizualnie rozróżnić te trzy rozmiary:

W każdym razie polecam wybrać listwy oparte na LED 5630/5730 lub wyższej.

Jeśli używasz do rozproszonego światła bez specjalnych wymagań dotyczących jasności, możesz również użyć słabszego 5050, ale tylko wtedy, gdy uzasadnia to koszt.

Unikałbym kupowania listew opartych na jeszcze skromniejszych diodach typu 3528 lub wcześniejszych.

Jak działają produkty RGB?

Produkty RGB są zbudowane z czerwonych, zielonych i niebieskich diod LED umieszczonych w niektórych przypadkach na tym samym chipie, aw innych na trzech oddzielnych chipach. Dzięki takiej konfiguracji możliwe jest tworzenie miksów kolorystycznych, które kontrolują moc w każdym kolorze, uzyskując szeroką gamę kolorystyczną.

Kolory podstawowe: czerwony (R), zielony (G) i niebieski (B).

Kolory dodatkowe: żółty, różowy, turkusowy niebieski, pomarańczowy, fioletowy i „biały”.

Kolory podstawowe to te, które zapewnia każdy produkt RGB, który mamy w katalogu. Kolory wtórne uzyskuje się poprzez mieszanie kolorów podstawowych. Aby osiągnąć ten efekt, potrzebujesz kontrolera.

Długości fal kolorów są następujące:

Czerwony: 625-740 nm

Pomarańczowy: 590-625 nm

Żółty: 565-590 nm

Zielony: 500-565 nm

Cyjan: 485-500 nm

Niebieski: 440-485 nm

Fioletowy: 380-440 nm

Zasilacz LED

Wybór odpowiedniego źródła zasilania dla STRIP LED jest bardzo ważny dla zapewnienia prawidłowej i długotrwałej instalacji. Przeanalizujmy szczegółowo kilka podstawowych cech, które dotyczą naszego systemu LED.

Rodzaj : sprawdź, jakiego rodzaju zasilacza używasz. Najczęstsze z nich to toroidalne, elektroniczne i przełączające. Ten ostatni jest zalecany do elastycznych taśm LED, ponieważ mają mniejszą powierzchnię i wyższą wydajność niż inne.

Moc : Dobrą praktyką jest stosowanie zasilaczy o mocy znamionowej co najmniej 10-15% całkowitego wkładu taśmy LED.

Napięcie : Określ, czy paski działają przy stałym napięciu 12 lub 24 V, aby wybrać zasilacz o odpowiednim napięciu.

Klasa ochrony : Istotne jest, aby wybrać właściwy stopień ochrony IP zarówno dla elastycznych taśm LED, jak i zasilaczy. Zazwyczaj zasilacze do taśm LED dzielą się na IP20 do zastosowań wewnętrznych i IP67 do zastosowań zewnętrznych.

Spadek napięcia : Jeśli wykonujesz połączenie elektryczne z taśmami LED o długości 10 m lub więcej, konieczne jest wyregulowanie spadku napięcia odpowiednim regulatorem w zasilaczu (jeśli model na to pozwala).

Wydajność : Sprawdź sprawność, tj. stosunek wyrażony w procentach pomiędzy mocą zużytą a mocą dostępną na wyjściu. Dobry zasilacz ma wartość ponad 80%.

300-12 płaski zasilacz CL

Zasilacz do taśm LED

Jak obliczyć prawidłowe napięcie zasilania?

Przykład:

Dobrze by było, gdybyś dostarczył taśmę LED o długości 2 m i mocy 14,4 W/m. Który zasilacz jest bardziej odpowiedni?

Pomnóż moc/mx długość (wyrażoną w metrach) paska świetlnego, tj.: 14,4W/mx 2m = 28,8 W.

Prawidłowe zasilanie powinno wynosić 35 W (czyli o 20% więcej niż pobór mocy taśmy LED).

Wskazówka:

Jeżeli zasilacz nie podaje mocy w watach, wystarczy pomnożyć moc wyrażoną w A przez napięcie wyjściowe. (Przykład 2A x 12v = 24 W)

Do podłączenia diod LED do transformatora.

Jeśli kupiłeś taśmę LED bez zasilacza, aby podłączyć ją do zasilania, potrzebowałbyś transformatora, czyli urządzenia, które pozwala zamienić napięcie AC (220 V systemów elektrycznych domu) na stałe napięcie niezbędne do zasilania taśm LED.

Kilka rodzajów zasilaczy różni się mocą (wyrażoną w watach), napięciem (wyrażoną w woltach), typem (na przykład transformatory do użytku wewnątrz i na zewnątrz) oraz podłączeniem do sieci (niektóre transformatory nie mają uziemienia).

Wyjaśniono, że do zasilania taśmy LED wystarczy transformator wewnętrzny (tańszy niż transformatory zewnętrzne), co odpowiada charakterystyce dostarczanej taśmy LED. Jeśli więc zakupiona listwa ma napięcie 12 V lub 24 V, należy upewnić się, że napięcie transformatora jest takie samo.

Musisz również upewnić się, że transformator jest w stanie dostarczyć całą moc pobieraną przez pasek LED: Na przykład, jeśli specyfikacja paska podaje moc 18 W, musisz użyć transformatora o mocy większej niż 18 W (np. , 60 W, 75 W, 120 W itd.). Należy pamiętać, że może łączyć wiele taśm LED lub nawet inne urządzenia do jednego transformatora, więc zasilacz LED musi dostarczać energię wymaganą przez wszystkie podłączone urządzenia.

Po wybraniu i zakupie odpowiedniego transformatora do zasilania paska LED możesz go podłączyć. Najpierw odłącz zasilanie od głównego generatora domu, a następnie odłącz istniejące zaciski.

Następnie weź kabel elektryczny, który wcześniej uzyskałeś z instalacji domowej i podłącz przewody dotyczące fazy wejściowej (zwykle linia brązowa lub czerwona) i neutralnego (zwykle niebieski) do wejść L i N transformatora . Następnie podłącz kabel uziemiający (zwykle żółty i zielony) do odpowiedniego wejścia transformatora oznaczonego symbolem z trzema liniami poziomymi i linią pionową i dokręć wszystkie zaciski właśnie podłączonych kabli.

Transformator

W tym momencie weź taśmę LED, podłącz przewód dodatni (czerwony) do wejścia V+ transformatora, a przewód ujemny (czarny) do wejścia V-, ponownie dokręć zaciski.

Z tego powodu zalecam uważne przestrzeganie schematów elektrycznych w instrukcji obsługi dołączonej do taśmy LED lub zdanie się na profesjonalistę.

Aspekty jakości i niezawodności, wskazówki dotyczące instalacji

Należy zauważyć, że większość taśm LED dostępnych w Internecie charakteryzuje się średnio-niską jakością, a co za tym idzie nie zawsze jest niezawodna.

Lepiej jest skierować wybór do markowych produktów lub sprzedawców z lepszą wiarygodnością zarówno danych, jak i informacji o rodzaju diody LED.

Lepiej unikać standardowych pasków i wybierać paski, które wskazują format LED (lepszy 5630/5730) i markę (Cree, Epistar itp.).

Są też o wiele bardziej niezawodne (i droższe) paski, ponieważ mają na pokładzie układy scalone, które umożliwiają dokładniejszą polaryzację.

Niezawodność taśmy jest związana z rozpraszaniem ciepła; kolejnym wskaźnikiem jakości jest klej zastosowany na pasku, taki jak klej 3M na wstążce pokazanej na zdjęciu.

Aby zapewnić dobre odprowadzanie ciepła, taśm LED nie należy również umieszczać na materiałach termoizolacyjnych, takich jak drewno czy plastik. Warto jednak wkleić je (po dokładnym odtłuszczeniu powierzchni) w odpowiednie profile aluminiowe, zapewniające ochronę, poprawiające estetykę i pełniące funkcję grzejników.

Plastikowa osłona tych profili może być przezroczysta lub nieprzezroczysta (matowa); ta ostatnia nieco zmniejsza olśnienie, ale oczywiście strumień świetlny.

Wodoodporne taśmy LED mają powłokę silikonową po stronie LED; Polecam używać ich tylko wtedy, gdy jest to konieczne (wilgotne środowisko), ponieważ powłoka silikonowa nieco pogarsza zarówno rozpraszanie ciepła, jak i jasność.

Sterowniki użyte do zasilania listew wpłyną na niezawodność i jakość emitowanego światła. Mimo to, o ile nie masz specjalnych wymagań, wystarczy kupić ogólny zasilacz z odpowiednim napięciem wyjściowym, zdolnym dostarczyć moc pobieraną przez diody LED.

W przypadku specjalnych wymagań (na przykład w celu uniknięcia zjawiska migotania w filmach) możesz użyć profesjonalnych sterowników lub innych rozwiązań, jak wyjaśniono w tej dyskusji:

3d na paskach

Wnioski

Mam nadzieję, że proste informacje zawarte w tym artykule pomogą mniej doświadczonym ocenić zakup i właściwe użytkowanie taśm LED.

Z reguły za pomocą tych urządzeń realizowane jest specjalne oświetlenie, estetyczne, a nie główne oświetlenie ważnego pomieszczenia. Istnieją lampy LED o doskonałej wydajności i wydajności.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用*标注

19 − 12 =

More than 400+ different power supply variable.

5V power supply is widely used in LED display and some other conditions.

24V Applicance Soluction

 
 

 

 

400w power supply is a great choice for use in lights. It can provide enough power for all of your needs, and it is also very reliable.

Waterproof power supplies are available in a variety of sizes and styles, so you can choose one that best suits your needs.

New Product

Social Media

New Post

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

Categories

en English
X

The Newest & Hottest Products In 2022

All your answers are in SANPU’s monthly report, 2022

We picked up the most popular items from 1,000+ items of our clients, to help you find the wining product.

Ask For A Quick Quote

We will contact you within 1 working day, please pay attention to the email with the suffix “@smpspower.com”.