Cóż, służy jako narzędzie komunikacji między komputerem a diodą LED. Kontroluje ilość używanego prądu i jasność diody LED. Urządzenia oświetleniowe, których używamy, są dość energochłonne. Diody LED potrzebują stałego prądu do działania i dlatego większość tych urządzeń jest podłączana do komputera za pomocą kabla USB lub przewodu zasilającego.
Jakiego typu sterownika LED potrzebuję?
Po zainstalowaniu diody LED w komputerze wbudowany sterownik zapewnia komputerowi regulację napięcia wymaganą przez urządzenie. Napięcie jest kontrolowane przez sygnał analogowy generowany przez komputer. Aby prawidłowo korzystać z urządzenia, potrzebujesz źródła prądu stałego (AC). Jest to dostarczane przez zasilacz podłączony do urządzenia.
Co robi sterownik LED?
Sterownik wykrywa źródło zasilania, a następnie przetwarza dostarczony sygnał na binarną postać napięcia. Przekształca to sygnał napięciowy w stały sygnał prądowy wymagany do działania diod LED. Oświetlenie LED jest bardzo energochłonne, a jedynym sposobem ograniczenia ich zużycia energii jest zastosowanie zasilacza, który poradzi sobie z prądem pobieranym przez diody LED.
Sterowniki LED
Jeśli diody LED zostały prawidłowo zainstalowane i chcesz, aby działały normalnie, urządzenie nie będzie działać, dopóki nie zostaną zainstalowane określone składniki oprogramowania. Te składniki oprogramowania są znane jako sterowniki. Działają jak złącze między twoim instrumentem a diodami LED, które wytwarzają strumień świetlny. Te sterowniki są również nazywane modułami i można je znaleźć w systemie operacyjnym i wielu innych programach. Po prawidłowym załadowaniu światła będą działać normalnie.
Sterowniki LED prądu stałego.
Sterowniki są również dostępne w postaci modułów i można je zainstalować samodzielnie. Musisz podłączyć sygnał napięciowy z zasilacza do poszczególnych diod LED. Gdy to zrobisz, musisz skonfigurować sterownik, aby wykrywał sygnał napięciowy i konwertował go na binarne sygnały napięciowe, które diody LED mogą zrozumieć. Na koniec musisz załadować sterownik na swój komputer.
Po załadowaniu sterownika do komputera, urządzenia LED będą teraz w stanie wykryć napięcie ze źródła zasilania i zwykle będą działać. Oznacza to, że wystarczy dostarczyć odpowiednie napięcie z zasilacza, aby działały za każdym razem, gdy podłączasz nowe światła lub aktualizujesz istniejące.
Należy pamiętać, że sterowniki to nie to samo, co aktualizacja modułów. Są to dwa różne typy sterowników. Sterownik aktualizuje urządzenie do nowszej wersji oprogramowania układowego, podczas gdy produkt aplikacji jest używany do sterowania działaniem urządzeń za pośrednictwem urządzeń sprzętowych. Driver pełni rolę urządzenia komunikacyjnego pomiędzy aplikacją a urządzeniem i umożliwia wysyłanie i odbieranie danych od źródła do miejsca przeznaczenia.
W przeszłości diody LED były używane do wszystkiego, od świateł ulicznych po automatyczne światła drogowe. Obecnie jednak większość sterowników korzysta z interfejsu USB do komunikacji z diodami LED. Kiedy patrzysz na wykorzystanie diod LED w nowych aplikacjach, musisz zdecydować, czy zamierzasz używać sterownika do sterowania diodami LED, czy też chcesz wykorzystać wbudowaną zdolność systemu do zasilania przez twoje diody LED niezależnie. Kiedy już zdecydujesz się na metodę komunikacji, której chcesz użyć; następnym krokiem jest znalezienie kompatybilnego sterownika.
Sterowniki LED o stałym napięciu
Te sterowniki LED dostarczają energię z bezpośredniego połączenia z akumulatorami lub z akumulatora i gniazdka. Technologia stałego napięcia jest stosowana najczęściej w niskonapięciowych systemach oświetleniowych, w których oświetlenie wysokonapięciowe nie jest pożądane. Tego typu sterowniki ledowe są również znane jako przewodniki CCD lub dyskretne. Są to najpopularniejsze i niedrogie rodzaje oświetlenia. Technologia ta umożliwia włączanie i wyłączanie ściemniaczy na różnych poziomach w zależności od prądu w akumulatorach.
Sterowniki LED z modulacją szerokości impulsu
Sterowniki LED z modulacją szerokości impulsu Te typy sterowników LED wykorzystują różne technologie modulacji szerokości impulsu do regulacji prądu wyjściowego. Są zdolne do włączania i wyłączania światła w określonych odstępach czasu. Większość z tych urządzeń może zaprogramować poziom jasności oraz maksymalny prąd wyjściowy. Główną zaletą tego typu zasilaczy LED stałonapięciowych jest to, że są one najbardziej wydajne w dostarczaniu wymaganego poziomu oświetlenia.
Sterowniki LED prądu przemiennego
Sterowniki LED prądu przemiennego Te sterowniki LED zapewniają największą elastyczność w zakresie ilości prądu, który może przez nie przepływać. Alternator lub źródło zasilania można włączyć tylko wtedy, gdy wymagany jest żądany poziom oświetlenia. Ta cecha sprawia, że doskonale nadają się do zastosowań, w których istnieje potrzeba zmiany ilości prądu dostarczanego do światła. Urządzenie może wtedy utrzymywać stały poziom napięcia, dzięki czemu światło nie zostanie przyciemnione. Główną wadą tego stabilnego sterownika LED z wyjściem prądowym jest to, że mają tendencję do generowania więcej ciepła niż inne typy urządzeń oświetleniowych z diodami LED.
Pełny sterownik LED kontroluje jasność diody LED
Pełny sterownik LED kontroluje jasność diody LED. Może regulować napięcie wyjściowe, jasność samej diody LED, temperaturę barwową diody LED i zakres napięcia przewodzenia diody LED. Ten ledowy sterownik jest w stanie zmieniać swoją jasność w zależności od temperatury otoczenia. Wiadomo, że urządzenia te oferują najwyższy poziom elastyczności w kontrolowaniu poziomów oświetlenia LED. Jednak są one również najdroższe ze wszystkich typów sterowników led.
Regulacja wysokiego napięcia do przodu jest jedną z podstawowych cech każdego sterownika światła Led. Gdy obwód urządzenia pracuje z pełnym potencjałem, jego diody LED mają tendencję do ściemniania się, aż w końcu się poddają. Wysoki zakres napięcia przewodzenia oznacza, że regulacja napięcia jest stała, a światła będą jasne, nawet jeśli temperatura otoczenia spadnie poniżej punktu zamarzania. Niektórzy producenci sterowników led zapewniają swoim klientom zakres sterowania równy lub nawet wyższy niż średni zakres napięcia przewodzenia lamp Led. Klienci, którzy wolą używać świateł LED o niższym napięciu przewodzenia, mogą sterować swoimi światłami, aby świeciły nawet w ekstremalnych temperaturach.
Sterownik LED prądu stałego
Stałoprądowy sterownik LED kontroluje ilość prądu, który ma być dostarczony do diody LED. Wykorzystuje układ przełączania między normalnym działaniem przekaźnika a mocą diody LED, który umożliwia pełne przełączanie między pełnym oświetleniem a całkowitym brakiem oświetlenia. Większość z tych urządzeń jest dostępna w pełnym opisie lub bardzo niskiej jasności. Sterowanie stałoprądowym sterownikiem LED opiera się na dwóch czynnikach. Pierwszym czynnikiem jest napięcie zasilania, a drugim łączna liczba diod LED w urządzeniu.
Niskie napięcie wyjściowe
Większość nowoczesnych sterowników led wykorzystuje dwubiegunowy tranzystor MOS FET do sterowania napięciem wyjściowym. Dzięki temu mogą działać nawet na najbardziej niedostatecznie energochłonnych urządzeniach. Napięcie wyjściowe bipolarnego tranzystora MOS FET jest często znacznie niższe od rzeczywistego maksymalnego napięcia wyjściowego, ponieważ działa ono jak osłona bezpieczeństwa regulująca napięcie wyjściowe. Wielu żądnych energii konsumentów próbuje zbyt wcześnie rozładowywać baterie w czasie eksploatacji sterownika LED, co powoduje, że tranzystor MOS FET staje się trwale spolaryzowany i ostatecznie ulega zwarciu, co skutkuje wypaleniem chipów.
Jak wybrać sterownik LED
Jak wybrać sterownik LED: Istnieją zasadniczo trzy różne typy opcji sterownika LED, które odpowiadają Twoim potrzebom oświetleniowym. W zależności od układu systemu oświetleniowego zwykle będzie on wymagał sterownika LED o stałym prądzie (CCA), sterownika LED z modulacją szerokości impulsu (PWM) lub sterownika LED prądu przemiennego (AC). Każdy typ ma swoje zalety i wady. Istotne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób każdy z nich jest używany przed podjęciem decyzji o zakupie. Można podzielić te trzy typy sterowników LED na następujące kategorie.